środa, 27 listopada 2013

La Turbie

IMP · CAESARI DIVI FILIO AVG · PONT · MAX · IMP · XIIII · TR · POT · XVII · S · P · Q · R · QVOD EIVS DVCTV AVSPICIISQVE GENTES ALPINAE OMNES QVAE A MARI SVPERO AD INFERVM PERTINEBANT SVB IMPERIVM P · R · SVNT REDACTAE · GENTES ALPINAE DEVICTAE TRVMPILINI · CAMVNNI · VENOSTES · VENNONETES · ISARCI · BREVNI · GENAVNES · FOCVNATES · VINDELICORVM GENTES QVATTVOR · COSVANETES · RVCINATES · LICATES · CATENATES · AMBISONTES · RVGVSCI · SVANETES · CALVCONES · BRIXENETES · LEPONTI · VBERI · NANTVATES · SEDVNI · VARAGRI · SALASSI · ACITAVONES · MEDVLLI · CENNI · CATVRIGES · BRIGIANI · SOGIONTI · BRODIONTI · NEMALONI · EDENATES · ESVBIANI · VEAMINI · GALLITAE · TRIVLLATI · ECDINI · VERGVNNI · EGVITVRI · NEMATVRI · ORATELLI · NERVSI · VELAVNI · SVETRI *
Miało być o podróżach, wiec zacznę od miejsca, które jest jednym z moich ulubionych.
W trakcie studiów opis Le Trophée des Alpes  w którymś podręczniku zwrócił moją uwagę. Jak się później okazało, mój mąż miał okazję być tam osobiście, zanim mogliśmy odwiedzić to miejsce razem.
Będąc tam wcale nie zdziwił nas fakt, że miejsce to zostało wybrane dla upamiętnienia zwycięskiej wojny Cesarza Augusta nad plemionami liguryjskimi na początku I w. n.e. Pomnik w kształcie rotundy postawiono w najwyższym miejscu via Julia Augusta, prowadzącej z Włoch do Hiszpanii m.in. przez dzisiejszą Genuę i Niceę. Z oryginalnego pomnika pozostało niewiele. Szybko uległ dewastacji, gdyż biały kamień pozyskiwany z okolicznych kamieniołomów, był cennym i łatwym do odzysku materiałem budowlanym. W średniowieczu budynek służył jako obiekt obronny. Ostatecznie to co z niego zostało, rozebrano na rozkaz Ludwika XIV. Jednakże dziś można obejrzeć fragment Trofeum Alpejskiego, odbudowany dzięki Amerykaninowi Edwardowi Tuckowi. **
Z miejsca, w którym stoi Pomnik Augusta i położonego obok tarasu rozpościera się niezapomniany widok. W dole oglądać można położone obok Monako i Monte Carlo, a gdy jest piękny słoneczny dzień widoczność sięga do jakichś 100 km (o czym dowiedział się mój mąż od miejscowego przewodnika). Samo wzgórze leży jakieś 0,5 km n.p.m., co przyczynia się do tego, że rozpościerająca się panorama jest niezapomniana.
Jest to takie miejsce, które zmusza do refleksji.  Zmierzając po wzgórzu do pomnika, można rozkoszować się ciszą, podziwiać piękne widoki, wdychać zapach morza i spotkać mieszkające na zboczu kozy. Spoglądając w dół i w dal, dociera do nas całe piękno i potęga stworzenia.

Samo La Turbie jest małym francuskim miasteczkiem, położonym  w Alpes-Maritimes.
Można się po nim przechadzać uroczymi, wąskimi uliczkami, podziwiając zmysł estetyczny mieszkańców Francji i zazdroszcząc im wyczucia smaku i stylu. Choć myślę, że piękno takich miejsc wynika również z barw, które daje świecące nad Cote d'Azur słońce... barwa ciepła, spokoju, odpoczynku...pastelowe kolory nabierają przyjemnej poświaty. Uwielbiam te odcienie :) Szkoda, że tak rzadko mam możliwość tam bywać.

* Tekst inskrypcji zamieszczonej na Trofeum

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz